Różne rodzaje aparatów na bezdech

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 96
Istnieje kilka form terapii dla osób zmagających się z problemami w drogach oddechowych, które przynoszą bezdech. Wszystkie formy terapii dbają przede wszystkim o to, by utrzymać drożność dróg oddechowych podczas snu, zapewniając strumień powietrza przez założoną maskę.

Różne urządzenia na problem z bezdechem

Pierwszy rodzaj dba o dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych – tym samym automatycznie podnosi lub obniża ciśnienie powietrza w razie potrzeby w nocy. Kolejne tzw. BPAP to forma urządzenia z dwupoziomowym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych. Takie aparaty mają dwa zmienne poziomy ciśnienia. Kiedy oddychasz powietrzem, ciśnienie wzrasta. Ciśnienie spada wraz z wydechem. Jeśli masz problem z aparatem na bezdech typu CPAP lub APAP, lekarz może zalecić właśnie BPAP. Twój lekarz może również zalecić stosowanie BPAP, jeśli masz bezdech senny wraz z innym zaburzeniem oddychania.

Rodzaje masek w aparatach na bezdech

Istnieją popularne typy masek na bezdech. Bez względu na to, jaki aparat na bezdech wybrałeś i jakiego rodzaju maski używasz, najważniejsze jest, aby dobrze pasowała i była wygodna. Dla przykładu, maska nosowa jak sama nazwa wskazuje jest to maska która zakrywa tylko nos. Jest to najbardziej popularny rodzaj maski CPAP. Ale jest też maska pełnotwarzowa, która zakrywa zarówno nos, jak i usta. Ten rodzaj maski może pomóc, jeśli odczuwasz wycieki powietrza podczas używania maski nosowej. Możesz swoje doświadczenie z maską poprawić stawiając też na nawilżacze. Mogą pomóc w ograniczeniu skutków ubocznych leczenia i ułatwić oddychanie przez maskę. Niektórzy ludzie mogą odczuwać podrażnienie nosa lub drenaż z powodu używania CPAP i nawilżacz może to zmniejszyć.