Naturalne karmienie noworodka – przymus czy potrzeba?

Naturalne karmienie jest teraz na topie. Mówi się o nim w mediach, poleca się na szkołach rodzenia, w miejscach takich jak poradnia laktacyjna i w rozmowach między kobietami. To wszystko sprawia, że większość młodych mam czuje stres przed pierwszym karmieniem i to niestety może się przekładać na skuteczność karmienia naturalnego.

Matki karmiące naturalnie są lepsze

Niestety wiele z młodych mam ma poczucie, że niepowodzenie podczas naturalnego karmienia to ich wina i są zwyczajnie gorszymi matkami. Część z pań, które świadomie decydują się próbować karmić naturalnie, czuje presję otoczenia, koleżanek, a czasem lekarza czy położnej. Wiele razy słyszy się o tym, że matki niedługo po porodzie słyszą pytanie czy już zaczęły karmić i dlaczego tyle to trwa. To nie zachęca do podejmowania kolejnych prób, a czasem wręcz wyklucza dalsze pozytywne podejście do tematu naturalnego karmienia i tu właśnie pomóc powinna specjalistyczna poradnia laktacyjna.

Jak może pomóc poradnia laktacyjna?

Pierwsze co powinna ustalić specjalistka z poradni laktacyjnej to czy młoda mama prawidłowo przystawia noworodka do piersi. Nie łudźmy się, że każda mama będzie intuicyjnie robić to dobrze. Choć natura powinna nas kobiety do tego przystosować, czasem nie wszystko tak dobrze wygląda i po to właśnie poradnia laktacyjna. Błąd może być jeden, ale może ich pojawić się znacznie więcej, stres mamy, brak mleka, brak właściwego odruchu ssania u maluszka – to wszystko da się ustalić podczas obserwacji tego, w jaki sposób współpracuje mama z dzieckiem. Dzięki takiej obserwacji można szybko przystąpić do działania i pomóc młodej mamie w wykonaniu kolejnych kroków.